trHer gün 09:00- 19:00 +90 546 107 3600[email protected]

Kedi ve Köpeklerde Mama Seçimi

Kedi ve Köpeklerde Mama Seçimi

Evcil hayvanların sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için doğru ve kaliteli bir mama ile beslenmesi gerekmektedir. Minik dostumuz için mama seçerken dostumuzun türü, yaşı, ırkı, sağlık durumu gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Mama paketinin arkasında bulunan içerikleri okuduğunuzda kullanılan proteinin türü ve miktarı dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardır. %20’nin üzerinde protein içeren mamaları tercih ederken, mamanın bu proteini beyaz ve kırmızı et ürünlerinden karşılıyor olması gerekmektedir. Bu filtrelerden geçirerek seçtiğimiz doğru mamayı ise her mama ambalajının arka kısmında bulunan, yaş ve kilo çizelgesinde belirtilen miktarda vererek doğru beslenmeyi sağlamış oluruz.

Her hangi bir sağlık sorunu ve kısırlaştırma geçmişi bulunması durumunda, hastalığına yönelik uzman hekimin önereceği mamaları kullanmanız gerekirken, sağlıklı bir evcil hayvanda 1 yaşa kadar yavru, 7 yaşa kadar yetişkin ve 7 yaştan sonra ileri yaş kategorisindeki mamalar tercih edilmelidir. Bu kategorilerde bulunan mamalar ise köpeklerde ırkına göre küçük (Chihuahua, Pekingese, Maltese vb.), orta (Bull Terrier, İngiliz Setter, Chow Chow vb.), büyük (Rottweiler, St. Bernard, Kangal vb.) olarak ayrılırken, kedilerde ise diş sağlığı, sindirim sistemi, kısırlaştırılmış (sterilize) ve kilo kontrolü gerekliliğine göre ayrılır.

Tüm bu seçimleri doğru yapmış olsanız ve dostunuzun bir sağlık problemi olmasa bile mamalarda bulunan bazı ürünlere karşı alerji görülebilir. Deride kızarıklık, sivilce benzeri döküntüler ya da kusma gibi belirtiler gösteren bu alerjiler çoğunlukla kümes hayvanlarına karşı görülebilirken, et ya da tahıl ürünlerine karşı da olabilmektedir. Alerjisi bulunmayan evcil hayvanınız için mamalar damak zevkine göre tercih edebilirken, alerjik reaksiyon gördüğünüz durumlarda bu içerikten kaçınmanız gerekmektedir. Fakat sağlık sorunu bulunan evcil hayvanlara yönelik mamalar ağırlıklı olarak kümes hayvanları içermesine rağmen düşük moleküllü olması sebebiyle alerjiyi tetiklememektedir.

Kısırlaştırılmış köpeğinizin, metabolizmasındaki değişiklikten dolayı enerji ihtiyacı azalacak ve kilo almaya daha yatkın hale gelecektir. Bu nedenle yağ ve protein oranı dengeli, kalorisi düşük olarak üretilmiş olan kısır köpek maması ile beslenmesi gerekmektedir. Kısırlaştırılan kedilerde ise hormonal metabolizmalarındaki değişiklik sonucu enerji ihtiyaçları diğer kedilere göre daha az olduğundan dolayı kilo alımının önüne geçmek için protein oranı dengeli, kalori oranı düşük mamalar kullanılmalıdır. Ayrıca kısır kedi mamaları erkek kedilerde idrar yolu taşı oluşmasını engelleyici özelliğe sahiptir.

Leave a Reply