trHer gün 09:00- 19:00 +90 546 107 3600[email protected]

KEDİLERDE TIRNAK KESİMİ

KEDİLERDE TIRNAK KESİMİ

Evlerimizde baktığımız kedilerimiz doğal ortamlarından ayrılmış ve evcilleştirilmiş canlılardır. Yaşama şartları değiştiği için de ev ortamındaki tehlikeler beraberinde gelir. Örneğin halı, perde, koltuk kumaşı gibi eşyalara tırnakları takılabilir ve bunun sonucu tırnaklarda oluşan acı verici kırılmalar, ani harekete bağlı olarak eklem ve kaslarda oluşabilecek travmalar yaşanma olasılığı yüksektir. Bizlerle olan ilişkilerinde de; oynama ya da kucağımıza gelip masaj yapma isteğindeki kedinizin uzun tırnakları oldukça can acıtıcı olabilir. Özellikle çocuklu aileler için ciddi tehlikeler yaratabilirken, bazen bu sivri tırnaklar evdeki birçok eşyaya zarar verebilmelerine de neden olabilir. Bu nedenlerden ötürü evcil kedilerimizin tırnaklarının kesilme ihtiyacı doğar.

Kedilerimizin tırnağını kesmeye karar verdiğimizde önceliğimiz bu işlem için doğru aracı bulmaktır. Bunun için pet malzemeleri satılan yerlere bakabilir, kedilerin tırnak yapısına uygun olarak üretilmiş tırnak makaslarından temin edebilirsiniz. Sonraki aşama ise makasa ve makasın varlığına kedinizi alıştırmaktır. Bunun için öncelikle makası kedinizin yakınına koyup onu koklamasını ve tanımasını sağlayabilirsiniz. Birkaç defa bunu yaptıktan sonra kediniz makası yadırgamıyorsa artık makas ile yavaşça kedinizin patilerine dokunabilirsiniz. Eğer kediniz size ters tepki vermiyorsa bu hareketi bir de kediniz kucağınızdayken tekrarlayabilirsiniz. Bu süreç bazen birkaç gün alabilir, bu kediler için normaldir. Eğer her şey yolunda gidiyorsa artık tırnak kesme denemelerine başlayabilirsiniz.

Öncelikle hem kendiniz hem de kediniz için güvenli bir ortam seçmelisiniz. Kapısını kapalı tutabileceğiniz banyo ya da çok fazla eşyanın olmayan sakin bir odayı tercih edebilirsiniz. Daha sonrasında kedinizi ister kucağınıza ister bacaklarınızın arasına oturtarak onu strese sokmayacak ama sizin de onu kontrollü tutabileceğiniz bir pozisyonda sabitlemeniz gerekir. İşlemden önce onu tuttuğunuz şekilde sevip sakinleştirmeniz faydalı olacaktır. Artık her ikiniz de hazırsanız kedinizin patisini sakince tutup işaret ve başparmaklarınızı kullanarak hafifçe sıkıştırdığınız zaman tırnakları ortaya çıkarın. Çıkan tırnaklarındaki canlı doku olan pembe kısma çok yakınlaşmadan ucundaki sivri kısmı keserek kısaltabilirsiniz. Oldu ki pembe kısmı kestiniz, orada bulunan damardan dolayı bir anda kanama başlayacaktır. Paniklemeyin ve o bölgeye birkaç dakika basınçlı tampon yapın. Yeterli süre sonunda kanama duracaktır.  Kedinizin tırnaklarını ilk kez kesiyorsanız bu işlemi yadırgayabilir o yüzden eğer strese girdiğini far kederseniz tırnakların hepsini aynı anda kesmek için onu zorlamayın, işlemi sürece yayın. Zorladığınız zaman size ikinci bir şans vermeyebilir.

Kedileri tırnak kesmeye yavruluğundan alıştırmak her zaman size daha kolaylık sağlar. Ancak büyük kedilerde de bunu sabırla yaklaşarak sağlayabilirsiniz.  Tüm bu tüyoları uyguladığınız halde olmuyorsa eğer, kendinizi de kedinizi de tehlike atmayarak Prime Hayvan Hastanesi’ne gelebilir ve uzman hekimlerimizden yardım alabilirsiniz.

Leave a Reply