entrderuHer gün 09:00- 19:00 +90 546 107 3600[email protected]

Kedilerin/Köpeklerin Dişleri Neden İltihaplanır?

Diş Etlerinde İltihap (Gingivitis)

Yemek yerken diş etleriniz acıdığı için hiç yemek yiyemediğiniz oldu mu, ya da canınız deli gibi yemek yemeyi isterken sırf canım acıyor yemesem daha iyi dediğiniz? Muhakkak birçok kez bu sorunla karşılaşmışsınızdır. Diş etlerinde problem olması nasıl bizim için büyük bir problem haline gelebiliyorsa, minik dostlarımızın da bu durumlara sizinle aynı tepkileri vereceğini unutmamanız gerekir.  

Dostlarımızın ağız sağlığını düzenli ve düzgün bir şekilde takip etmemiz çok önemlidir.  Dişlerde biriken plaklara, bakteriyel ya da viral hastalıklara, hatta üşütmeye bağlı olarak diş etlerinde gingivitis oluşabilir. Diş fırçalama, çenenin yapısına göre doğru gıda seçimi ve düzenli ağız muayeneleri gibi önleyici tedbirlerin tümü dostlarımızda oluşabilecek gingivitisi en minimum seviyeye indirecektir.

Gingivitis nedir?

Gingivitis, diş eti veya diş etlerinin iltihaplanmasıdır. Diş eti, dişin taç kısmını çevreleyen ve dişin enfeksiyondan korunmasına yardımcı olan periodontiyumun veya ağız dokusunun bir parçasıdır. Diş eti iltihabı en yaygın olarak diş yüzeyinde plak birikimine bağlı olarak ortaya çıkar ancak, insanlarda da olduğu gibi birçok farklı sebepten kaynaklanabilir.

Evcil Hayvanlarda Gingivitis Nasıl Anlaşılır?

Diş eti iltihabı, dişin kenarı boyunca kızarık diş etleri olarak karşımıza çıkar. Ağız hassasiyetine ve yemek yerken ağrıya neden olabilir. Ağız kokusu olarak da bilinen halitosis, minik dostlarımızın diş eti rahatsızlığı olduğu zamanlarda yaygın bir şikâyet olarak karşımıza çıkar. Diş eti iltihabının tehlikesi, kontrol edilmediği takdirde, diş kaybına yol açan ağrılı bir durum olan periodontitise ilerlemesidir. Hem köpekler hem de kediler diş eti iltihabı yaşayabilir. Diş eti iltihabı her yaşta ortaya çıkabilir ancak daha çok düzenli diş bakımı yapılmamış dostlarımızda görülür. Prime Animal Hospital’daki veteriner hekiminiz, genel muayene sırasında diş eti iltihabını rahatlıkla tespit edebilir.

Gingivitis Tedavisi

Diş eti iltihabının tedavisi, tetikleyen nedenin ortadan kaldırılmasıyla kolaylıkla çözülebilir. Bazı durumlarda dişlerin radyografisini çekmek ve genel anestezi altında bir diş temizliği yapmak profesyonel diş temizliği anlamına gelir. Veteriner hekiminizin yapacağı profesyonel temizliğin haricinde dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı kalabilmesi için ağzın korunmasında sizin de etkin bir rol almanız gerektiğini unutmayın. Günlük diş fırçalama şu anda sağlıklı bir ağzın korunmasında altın standart olarak kabul edilmektedir. Fırçalama yoluyla plak birikiminin mekanik olarak uzaklaştırılması diş yüzeyini temiz ve sağlıklı tutar.

Fırçalamaya ek olarak diş sağlığına özgü topikal jeller, yağ asitleri ve su katkı maddeleri bulunur. Diş eti hassasiyeti nedeniyle bazı dostlarımızın dişlerini fırçalamak kolay olmayabilir. Veteriner diş hekimliğine özgü yağ asitlerinin ve jellerin topikal uygulaması birçok durumda faydalı olabilir. Piyasada çok sayıda ürün var, ancak Prime Animal Hospital’daki veteriner hekimleriniz olarak, gingivitis tedavisinde kullanılacak ürünleri veteriner hekiminizden almanızı öneririz. Çünkü piyasada onay almamış, orijinal olmayan ya da gerçekten diş ve diş etine iyi gelmeyen bir sürü ürün bulunmaktadır.  Eğer dostunuzu bir muayeneye götürmeyeli uzun süre geçtiyse en yakın zamanda bir muayene ettirmeyi unutmayın.  

Leave a Reply