entrderuHer gün 09:00- 19:00 +90 546 107 3600[email protected]

Köpeğim/Kedim Kiraz Göz Hastalığına Yakalanmış Olabilir mi?

Köpeğim/Kedim Kiraz Göz Hastalığına Yakalanmış Olabilir mi?

Kiraz göz hastalığı üçüncü göz kapağı ile ilişkili gözyaşı üreten harder bezinin, dışarı fıtıklaşması şeklinde oluşur. Bilimsel adıyla, harder bezi prolapsusu olarak adlandırılır. Sıklıkla 2 yaş altındaki canlılarda görülür.

Tüm köpeklerde ve nadir de olsa kedilerde kiraz göz şekillenebilir. Ancak en sık Cocker Spaniel, Beagle, Boston Terrier, Pug, Cavalier King Charles, İngiliz Bulldog ve Pekinez ırklarında görülür. Basık surat, büyükve dışa çıkık belirgin gözlü hayvanlarda daha sık karşılaşılır. Bir göz etkilenip kiraz göz oluştuğunda, diğer gözde de görülme olasılığı yüksektir.

Kiraz gözü yeterince büyükse, bir kedinin gözlerini tamamen kapatmasını zorlaştırabilir veya imkansız hale getirebilir. Bu bir kedi için stresli ve can sıkıcı olmakla beraber, aynı zamanda göz kuruluğuna da neden olur. Kedilerde kuru göz geliştiğinde, bunun nedeni gözyaşı üretiminin olmamasıdır. Üçüncü göz kapağı gözyaşı üreten bir bez içerdiğinden, bu bez iltihaplı ve çıkıntılı ise göze yeterince kayganlık sağlayamayabilir. Bir göz kuruysa iltihaplanır, tahriş olur ve kaşınır. Gözün yüzeyinde bir ülser oluşabilir. Keratokonjunktivitis sicca veya KCS olarak da bilinen kuru gözün kornea ülserlerinden kaçınmak için tedavi edilmesi gerekebilir. Kornea ülseri çok ağrılıdır ve göz ardı edilirse kalıcı göz hasarına ve hatta yırtılmaya neden olabilir.

Bu hastalıktan muzdarip canlılar, hayatları boyunca kiraz gözle yaşamlarını sürdürebilirler ama bu durum yaşam kalitelerini oldukça aşağı çeker. Hastalık gözde irinli bir akıntıya sebep olur. Zamanla dışarı çıkmış dokuda tahribat ve enfeksiyona bağlı ödem şekillenebilir. Gözyaşı üretimi etkili bir şekilde gerçekleştirilemediği için, korneada tahribat, ülser ve gözde kuruluğa sebep olabilir.

Tedavisi var mıdır?

Kiraz göz açısından risk altında bulunan köpeklerde, hastalığın oluşmasını önlemenin bir yolu yoktur. Bununla birlikte hastalığın tedavisi çok zor değildir. Dışarı çıkmış olan bezin tekrar yerine yerleştirilmesi adına cerrahi girişimler mevcuttur. Başarı oranları da oldukça yüksektir. Geçmiş dönemde, bezin cerrahi olarak bölgeden uzaklaştırılması tavsiye edilmekteyd, ancak bunun ilerleyen zamanda kuru göz sendromu (keratokonjunktivitis sikka) görülme riskini çok arttırdığı anlaşılmıştır. Bu nedenle günümüzde bu yöntem tavsiye edilmemektedir.

Leave a Reply