entrderuHer gün 09:00- 19:00 +90 546 107 3600[email protected]

DİŞ ÜNİTESİ

Diş Ünitesi

Evcil hayvanınızın diş ve ağız sağlığı diğer birçok sistemleri kadar önem arz etmektedir. Veteriner hekimliği ve kliniğimiz bu konuda kendini geliştirmiştir. 

Sağlıklı ağız ve diş yapısının korunması ve temiz kalması veteriner hekim gözetiminde ve kaliteli beslenmeyle mümkün olur.

Kedi ve köpeklerde diş sağlığı, biz insanlarda olduğu kadar evcil dostlarımız içinde çok önemli bir konudur. Doğumdan ölüme kadar geçen sürede kedi ve köpek beslenmesinde hayati bir organ olan dişlerde birçok problem görülebilir. Bunlar sırasıyla; dökülmemiş süt dişleri, diş kırıkları ve çürükleri, plak ve diş taşı oluşumu, diş eti iltihabı ve tümöral oluşumlardır.

Tartar, kedi ve köpeklerde diş ve diş eti hastalıklarını tetikleyen en önemli etkendir. Kliniğimizde kavitron aleti ile ağrısız bir şekilde diş taşı temizliği yapılmaktadır. 

Diş kökü İltihabı Periodontitis diş taşlarının oluşması ile gingivit dediğimiz diş eti yangısı medya gelir ve bu tablonun da ilerlemesi sonucunda diş etinin geri çekilmesi ile diş kökü iltihabı ortaya çıkar. Diş kökü iltihabı kedi ve köpeklerde çiğneme ve beslenmesinde zorluklar, dişlerde ağrı, diş kökünde fistül, ağızda koku gibi problemlere ve diş kayıplarına neden olabilmektedir.

Outpatients

 • AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI
 • AĞIZ VE ÇENE CERRAHİSİ
 • DENTAL RADYOGRAFİ
 • PERİODONTOLOJİ (DİŞ TAŞI, DİŞ ETİ TEDAVİ VE OPERASYONLARI)

Randevu Al

24 saat içerisinde sizlere geri dönüş saylayacağız.  ACİL durumlar için lütfen +90 546 107 36 00 numaralı telefonu arayınız.

  Polikinlik Adresi

  Çağlayan Mahallesi 2030 Sokak No:10 Muratpaşa / Antalya

  0546 107 36 00 
  [email protected]

  Poliklinik Çalışma Saatleri

  Pazartesi - Cumartesi09:00 - 19:00

  Sıkça Sorulan Sorular

  Köpeğinizi nasıl kucaklamalısınız?

  Eğer köpeğiniz küçük ise (12 kilonun altında) bir kolunuzu göğsünün altına, bacaklarının arasına yerleştirerek, aynı kolunuzun eliyle arka tarafını kavrayıp göğsünüz ve kolunuz arasında sıkıştırarak tutabilirsiniz. Orta boy bir köpeğiniz varsa (12-18 kilo) kaldıraç görevi görecek kolunuzu arka bacakları arasından, diğer kolunuzu da ön bacakları arasından geçirerek tutup göğsünüzle sabitleyebilirsiniz. Bu köpeğinizi iyice desteklenmiş ve rahat bir şekilde durmasını sağlar. Daha büyük ırklar için ideal kaldırma kaldırma yolu bir bir kişinin göğsünün altından, diğer bir kişinin de karnından tutarak kaldırması suretiyle 2 kişinin yapmasıdır.

  Kediler neden kıl yumağı kusar?

  Ara sıra bir tüy yumağı olağandışı değildir. Ancak sık sık kusma (kusmukta kıl yumağı olsun ya da olmasın) , öksürme normal değildir ve kıl yumağı dışında sağlık sorunlarının olduğunu gösterebilir. Bu semptomlara sahip kedilerde mide-bağırsak hastalığı, cilt hastalığı veya çeşitli diğer sağlık sorunları olabilir. Kediniz bu tür belirtiler gösteriyorsa, kediniz bir veteriner tarafından muayene edilmelidir.

  Muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı belirtileri nelerdir?

  Genel olarak baktığımızda en önemli belirtiler; halsizlik ve tüylerde kabarmadır. Kuşlar tüylerini kabartır ve genellikle çok hareket etmeden belirli bir noktada durur. Halsizlik söz konusudur. Eskisi gibi hareket etmez, ses çıkarmaz, oyun oynamaz. Daha sakin bir şekilde kalmayı tercih eder. Günün büyük bir kısmını uyku halinde geçirir. İştahsızlık vardır. Yem tüketimi azalır. Veteriner hekimine danışmayı unutmayınız.

  Kedilerin ağzı neden kokar?

  Yeterince temiz olmayan kedi ağızlarında bakterilerden kaynaklı kötü koku oluşabilir. Ayrıca diş ve diş eti hastalıkları da ağzın kötü kokmasına neden olabilir. Kedinizin kalitesiz beslenmesi veya cilt hastalığı da ağız kokusuna neden olabilmektedir. Solunum yolu, karaciğer ya da böbreklerde meydana gelen enfeksiyon da ağız kokusuna neden olan diğer etmenler olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Tavşan bakımı zor mu?

  Gözlerinin etrafına sürme çekilmiş gibidir. Çok büyümezler. Doyumsuzluğu ile de bilinir. Fazlaca kilo alıp, sağlığının bozulmaması için beslenme konusunda daha titiz davranmanız gerekir.

  Köpeğimin diş sağlığında nelere dikkat etmeliyim?

  Gözlerinin etrafına sürme çekilmiş gibidir. Çok büyümezler. Doyumsuzluğu ile de bilinir. Fazlaca kilo alıp, sağlığının bozulmaması için beslenme konusunda daha titiz davranmanız gerekir.